Střížkov - Náš domov

 • Menu
 • hlavní strana
 • Co je Visual Snow?
 • Můj příběh
 • Můj Visual Snow
 • Doktoři a Visual Snow
 • Léčba
 • Co pomáhá?
 • FQO
 • Zkušenosti dalších trpících
 • Články, věda, výzkum
 • Guestbook a poradna
 • Odkazy
 • Galerie
 • Kontakt

 • Lékaři a Visual Snow

  Probudili jste se jednoho dne s podivným pocitem, že vám někdo udělal něco s očima? Vidíte zrnitě a obraz se vám chvěje? Možná se vám to stalo po migréně, prodělané chřipce, vyloučený není ani silný psychický otřes či stres...
  Nejspíš jste vyrazili k lékaři. Očař vám řekl, že oči jako orgán jsou v pořádku a poslal vás k neurologovi. Neurolog vám nechal udělat sérii testů jako je CT, magnetická rezonance a krevní obraz. Všechny testy se vrací normální a vy jste čím dál tím frustrovanější. Stále vidíte špatně, ale neurolog neví, co by léčil. Pošle vás zpátky na oční. Očař vám znovu posvítí do oka a opět shledá, že je vše v pořádku. Přidávají se další symptomy – světloplachost, afterimages, duchovité vidění, možná i závratě, tinnitus (zvonění v uších) a záškuby ve svalech...
  Zkoušíte další lékaře, jiné testy... Vše je podle nich v pořádku. Vy zatím vidíte jako špatně naladěná televize, blikají na vás zdi, dlaždičky, žaluzie a vůbec vzorované věci vám tancují před očima. Doktoři vám stále tvrdí, že nikdy nic podobného neslyšeli a začnou vám naznačovat, že byste měli navštívit psychiatra.

  Pak se podíváte na internet a s překvapením zjistíte, že lidí s podobnými příznaky jsou stovky po celém světě.
  Vítejte »na palubě« mezi těmi, kdo trpí Visual Snow!

  Nejprve dobré zprávy: Někteří lidé trpí Visual Snow deset i více let a jejich stav se nemění. Prostě vidí zrnitě, jejich svět se klepe a jak se zešeří, žijí ve stavu trvalé laserové show. Nicméně neoslepli, neochrnuli, neohluchli, nevyvinulo se o nich žádné příšerné onemocnění.

  Tohle je bohužel zároveň i ta špatná zpráva. Existuje jen minimum lidí, u kterých Visual Snow zmizel. Jak do toho jednou spadnete, už se vezete. Nicméně výjimky existují, takže klidně můžete být jednou z nich.

  Pár rad: Nevyčítejte lékařům, že se vaším stavem nezabývají! Oni skutečně nemají, co léčit. Lékaři léčí podle objektivních testů. Vaše výsledky jsou v pořádku... Podle různých teorií není Visual Snow nemoc, je to symptom. Stejně jako bolení hlavy může mít mnoho příčin, je to tak i s Visual Snow. Zkuste najít příčinu, pak třeba zmizí symptom (O tom, jak hledám já a co pomáhá/nepomáhá si můžete přečíst tady).

  Testy, které byste měli podle mého laického mínění absolvovat: vyšetření očního pozadí, vyšetření očního nervu, vyšetření perimetru, CT, MRI, krevní obraz, vyšetření štítné žlázy, vyšetření cév na krku, které zásobují mozek, v případě teplot i lumbální punkci. Pokud lékaři nic neodhalí, přestaňte alespoň na čas vyžadovat další testy (pokud lékaři nemají další nápady). Vaše oči jsou v pořádku, váš mozek taky. To, co v nepořádku, testy stejně neodhalí. Ale pozor: PŘI NOVÝCH SYMPTOMECH ŠUPEM NA OČNÍ! ABYSTE KVŮLI VISUAL SNOW NEPŘEHLÉDLI PROBLÉM NA SÍTNICI, KTERÝ JE TŘEBA INHED ŘEŠIT. Člověku s rozhašeným viěním se to snadno stane :-) já už jsem takhle například několikrát vyběhla z baráku bez deštníku, protože jsem koukla z okna a říkám si, páni dneska ty mžitky teda jedou... A ono ve skutečnosti pršelo. Druhým nebezpečným extrémem by bylo zavrhnout lékaře úplně. I když vám nepomohli, rozhodně choďte na všechny preventivní prohlídky. Nikdy nevíte, co se vám může časem vyvinout.

  Já sama dobře vím, jak frustrující je, když se všechny testy vrací s negativním výsledkem a vy si připadáte jako neprávem obviňovaný hypochondr. Tím si prošli všichni s VS. Ale ruku na srdce, vážně byste od očaře chtěli slyšet, že máte třeba rethinopatii pigmentosu nebo degeneraci žluté skvrny, pomalu budete ztrácet periferní resp. nejostřejší vidění až nakonec možná oslepnete a nedá se nic dělat? Nebo třeba kdyby vám neurolog řekl, že máte v mozku zánětlivá ložiska, která odpovídají roztroušené skleróze, dostanete prednison, po kterém otečete, a bude vám špatně, a přesto vám nikdo nezaručí, že neoslepnete a neskončíte na vozíku? Asi ne...

  Nespokojte se s názorem jednoho očaře, na konzultaci s druhým (tzv. second opinion) máte právo. Pokud vám ale dva na sobě nezávislí očaři řeknou, že jsou vaše oči v pořádku, PROSTĚ JIM VĚŘTE! Já vím, jak je to těžké, když vidíte, tak jak vidíte, ale očař vám pomoci nemůže. Zbytečně se budete stresovat tím, že vám další a další doktor řekne, že nic nevidí! (třeba já postupně obešla pět různých očařů, z čehož třem soukromým jsem platila v hotovosti :-) K lékaři zamiřte jen tehdy, pokud se vaše symptomy zhorší. Jinak choďte na pravidelné kontroly jednou za půl roku. Doporučovala bych ještě nechat si udělat OTC vyšetření očního nervu (stojí asi 800 Kč) a výsledky si schovat. Na další vyšetření jděte po roce a chtějte po lékaři, aby si prohlédnul vývoj. Jestli je problém na očním nervu, takhle byste ho mohli zachytit.

  Další věc. Na magnetické rezonanci jsem potkala vyplašeného pána, který trpěl bolestmi hlavy a tvrdil mi, že „má určitě nádor“, jenom ho doktoři nemůžou najít. Pokud tedy trpíte fixní ideou, že máte mozkový tumor, zkuste se od toho odpoutat. Pokud CT ani magnetická rezonance nádor neobjevila, tak tam není! Zvažte toto: stovky lidí po celém světě trpící Visual Snow mají čisté CT a MRI, nikdo z nich nemá nádor. Pokud byste ho měli, zobrazovací technika ho ukáže.

  Autor: Sinue | sablony.hyps.cz